محققان توانسته‌اند برای اولین بار یك تصویر رادیویی نجومی از جوان‌ترین ابرنواختر جهان را چندی پس از انفجار آن ثبت كنند.

محققان توانسته‌اند برای اولین بار یك تصویر رادیویی نجومی از جوان‌ترین ابرنواختر جهان را چندی پس از انفجار آن ثبت كنند.به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، 14 روز پس از انفجار یك ستاره در كهكشان گرداب (M51) در ماه ژوئن، تلسكوپ‌های هماهنگ در سراسر اروپا به ثبت یك تصویر دقیق از این انفجار كیهانی پرداختند.

این پژوهش كه با همكاری دانشگاه والنسیا و موسسه فیزیك نجومی آندولس انجام شده در مجله Astronomy & Astrophysics منتشرشده است.

تلسكوپ‌های شركت‌كننده در این پژوهش شامل تلسكوپ‌های ناسا در مادرید و موسسه نشنال جئوگرافیك در گوادالاخارای اسپانیا بودند.

كهكشان گرداب كه در فاصله حدود 23 میلیون سال نوری در صورت‌فلكی ترازو قرار گرفته، صحنه یكی از خشونت‌بارترین پدیده‌های جهان یعنی مرگ یك ستاره به شكل انفجار ابرنواختر بوده كه از ظاهری زیبا برخوردار است.

چندین تلسكوپ در اسپانیا، سوئد، آلمان و فنلاند به همراه داده‌های پردازش شده توسط یك ابررایانه در هلند با شیوه‌ای موسوم به تداخل سنجی رادیویی موفق به ایجاد یك تصویر با جزئیات صدها بار بیشتر از تلسكوپ فضایی هابل شده‌اند.

ابرنواخترها یكی از دیدنی‌ترین پدیده‌های جهان هستند. هنگامی كه تمام سوخت هسته‌ای یك ستاره با جرم بیشتر از حد چاندراسكار (نام حدی در نجوم) به پایان برسد، نیروی گرانش برتری یافته و ستاره شروع به انقباض می‌كند. دراین حالت به دلیل نبود فشار كافی داخلی، ستاره شروع به فروریزش می‌كند. فشار روی هسته ستاره سبب فشردگی آن می‌شود كه در نتیجه، الكترون‌ها و پروتون‌های مجزا تركیب شده و نوترون‌ها را به وجود می‌آورند. سرانجام بخش بیرونی ستاره منفجر شده و تبدیل به سحابی ابرنواختری می‌شود.